ipa3.org

Biustonosz kontra gorset

funkcje.aktualne-mapy.com.pl https://www.getriebemsm.de/

Biustonosz, aż trudno wyobrazić sobie współczesne kobiety bez tej części garderoby. Bardotka, push-up, fiszbiny, wersje bez szwowe, koronkowe czy sportowe, ogromny wybór modeli sprawia, że każda kobieta może wyeksponować swój biust w odpowiedni sposób. Elegancja, dobra prezencja, ale przede wszystkim komfort i wygoda, to cechy biustonosza na miarę dzisiejszych lat.

Jednak jak się okazuje ta część garderoby jeszcze przed stu laty miała zupełnie inny charakter. Jeszcze w starożytności pojawiały się elastyczne opaski, których celem było spłaszczenie sylwetki, która miała być bardziej męska. Podczas gdy szesnasty wiek był początkiem gorsetowej rewolucji.

www.insion.pl

Choć panowała moda na talię osy, to jednak nie ma co się oszukiwać cztery stulecia przyczyniły się do utrudnienia życia kobiet, a także deformacji żeber i problemów zdrowotnych. Dlatego też powstanie prototypu biustonosza, który w 1912 roku przybrał już miękką i wygodną formę, było największym patentem. Bardzo szybko pojawiło się wiele odmian znanych do dzisiaj modeli.