Drewno przed obróbką
W każdym domu znajduje się przynajmniej kilka drewnianych mebli. Niezależnie od preferowanego stylu i gustu właścicieli, drewno z reguły gości w mieszkaniach, bo prezentuje się szlachetnie, elegancko i naturalnie. Nie brakuje też oklein imitujących drewno lub cienkich płyt frontowych, dzięki którym mebel wygląda jakby był zrobiony z drewna wyższej jakości.
Słowem: konsumenci robią wiele, by mieć w domu przynajmniej namiastkę dobrego, drewnianego produktu. W związku z tym obróbka drewna wciąż ewoluuje i na rynku pojawiają się nowe maszyny, które coraz lepiej wykonują precyzyjne cięcia i szlify. Skąd jednak bierze się drewno, które trafia do maszyn? Z wycinki lasów już istniejących lub terenów specjalnie zalesianych na potrzeby przyszłej produkcji.
Drzewa na drewno z reguły rosną przynajmniej sto lat zanim zostaną ścięte i poddane przerobowi. Świeżo ścięta roślina jest jednak wciąż pełna życiodajnych soków, dlatego trzeba ją wysuszyć. W tym celu drzewo po prostu schnie przez kilka miesięcy lub lat (zależnie od gatunku).
Czasem stosuje się osuszanie przy pomocy sztucznego obiegu powietrza w suszarniach.