ipa3.org

Energia w domach przyszłości

żelbetowe elementy prefabrykowane hydraulik legionowo

Domy przyszłości to domy energooszczędne – żadna inna wizja domów przyszłej generacji nie jest tak pewna jak ta. Kluczową rolę w spełnieniu tego warunku będą odrywać nie tylko nowe materiały izolacyjne i ociepleniowe, ale również okna. Dzięki dostarczaniu większej ilości światła, domy będą potrzebować mniej energii elektrycznej.

Aby jednak nie narazić się na straty cieple okna muszą być perfekcyjne zamontowane – w przeciwnym razie będziemy musieli zmagać się z mostkami cieplnymi. Materiałem, który zapewne będzie wykorzystywany przy budowie domów będą ogniwa fotowoltaiczne. Dziś są one używane przy budowie wieżowców, ale w przyszłości mogą zastąpić dachówki.

Teraz jest to jeszcze technologia bardzo droga, na którą nie może pozwolić sobie każda osoba budująca dom. Jednak, jeśli utrzyma się dotychczasowy poziom spadku jej ceny – obecnie kształtujący się od 7 do 30% rocznie, najprawdopodobniej już wkrótce ulegnie rozpowszechnieniu. Możliwe jest także, że każdy z domów jednorodzinnych będzie w przyszłości posiadał własną, niewielką elektrownię.