ipa3.org

iPody – nowe spojrzenie na muzykę

Idea przenośnego słuchania muzyki nie jest niczym nowym. Pojawiła się ona już u schyłku lat 70., kiedy to za sprawą japońskiego koncernu Sony do sklepów trafił pierwszy walkman. Pozwalał on na słuchanie utworów z kaset magnetofonowych i był w kolejnych latach udoskonalany. Ograniczenia techniczne i charakter kaset sprawiły jednak, że nigdy nie dokonał się żaden przełom i w latach 90.

znaczenie walkmanów i kaset zaczęło spadać, aż zostały one całkowicie wycofane z produkcji. Potem pojawiły się discmany, czyli przenośne odtwarzacze płyt CD. Miały one charakter cyfrowy, więc dawały większe możliwości. Potem nastała era MP3 i muzyki zapisywanej w postaci plików binarnych. Tu właśnie Apple odniosło wielki sukces za sprawą odtwarzacza iPod, który najpierw podbił Stany Zjednoczone, a potem zaistniał na rynkach w wielu innych krajach.

Wyjątkowy design, szeroka funkcjonalność i integracja ze sklepem iTunes złożyły się na to, że iPod jest dziś najpopularniejszym mobilnym odtwarzaczem muzyki na świecie.