ipa3.org

Obróbka MDF

fleksografia oczko wodne z folii

Płyta MDF najbardziej popularny materiał do tworzenia wszelkiego rodzaju mebli i produktów stolarskich. Zatem nie tylko meble, ale także panele ścienne, drzwi, kasetony czy listwy wykończeniowe. Płyta sama w sobie jest gładką powierzchnią jednostronnie lub dwustronnie laminowaną, która idealnie nadaje się do obróbki.

Może być wykorzystywana, jako baza pod lakierowane oraz foliowane elementy meblarskie. Jej niezwykła plastyczność pozwala na tworzenie wszelkiego rodzaju kształtów o różnej wielkości. Oczywiście wszystko zależy od wybranego formatu płyty, która występuje w wielkości 2800/2070 oraz 2620/2070.

www.cech.ilawa.pl

Poza formatem ważne jest zwrócenie uwagi na dobór odpowiedniej grubości materiału, który warunkuje nam dalszą obróbkę i przeznaczenie pod konkretny element stolarski. Grubość określona jest zawsze w mm, a w przypadku płyt MDF do dyspozycji jest jedenaście wymiarów: 6, 8, 10, 12, 16, 18, 19, 22, 25, 28, 38. Sama obróbka MDF może przebiegać na wiele sposobów, bowiem nawet samodzielnie jesteśmy w stanie wykonać chociażby półki, czy regał.

Niemniej jednak dla zachowania pewnej precyzji i dokładności, która szczególnie istotna jest w dużych stolarniach stosuje się pełną mechanizacje. Tutaj pojawia się cała bogata lista maszyn stolarskich, które wykorzystują innowacyjne technologie i systemy pełnej automatyzacji. Całe centra obróbki, wykorzystujące kilka urządzeń w jednym, czy pojedyncze frezarki, cuttery, grawerki to tylko niektóre maszyny przystosowane do pracy na płytach MDF.