Dlaczego tak naprawdę chmury obliczeniowe miałyby umacniać swoją pozycję? Generalnie ten proces dzieje się na naszych oczach, ale specjaliści zgodnie prorokują, że będzie on cały czas postępował i obraz świata technologii zmieni się jeszcze bardziej. Wynika to przede wszystkim z upowszechnienia dostępu do internetu. Dziś coraz trudniej znaleźć kogoś, kto byłby całkowicie odcięty od sieci. Internet oferują operatorzy telefonii stacjonarnej, sieci telewizji kablowych, a także firmy dostarczające usługi telefonii komórkowej. Coraz więcej przy tym urządzeń, które obsługują nie tylko sieć, ale również towarzyszące im technologie.

I mowa tu zarówno o sprzęcie stacjonarnym, takim jak klasyczne pecety, jak też mobilnym. Wszak rynek smartfonów oraz tabletów również dynamicznie się rozwija. Twórcy oprogramowania, a także rozwiązań IT dedykowanych przedsiębiorcom doskonale widzą jak kształtują się trendy. Skoro zatem ludzie spędzają w internecie coraz więcej czasu i stał się on narzędziem wręcz niezbędnym, to należy wychodzić naprzeciw potrzebom. Chmury obliczeniowe są w tym kontekście kapitalną opcją.

Można jednym kliknięciem mieć swobodny dostęp do dokumentów, programów, a nawet całych systemów operacyjnych (choć te ostatnie jeszcze nie doczekały się pełnej wirtualizacji). Żyjemy w erze, w której bardzo ważny jest czas. Ludzie nie mają go zbyt wiele, żyją w pędzie. Chcą zatem dysponować wysokiej klasy narzędziami, które będą działać bez zarzutu na bazie tych rozwiązań, które już są dostępne. Laptop podłączony do sieci, w którym bez dodatkowych zabiegów mamy wszystkie programy oraz dane to ideał.

Posted in: IT